Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inteligenční hry pro psy

Inteligenční hry pro psy

Pomocí těchto her trénujete zábavným způsobem psovu pozornost, prodlužejete dobu po kterou je schopný se soustředit a učíte ho s vámi spolupracovat .

Na našem cvičáku je možné si zapůjčit tyto hry pro psy. Pro možnost půjčovat si tyto hry je potřeba zaplatit poplatek 500 Kč. Případné další informance dostanete na cvičáku nebo na mailu: brezinova-petra@seznam.cz.

 

Zatím máme k dispozici tyto hry:

- Dog Miracle Puzzle

- Dog Domino

- Dog Turbo

- Dog Tornado

- Stolní hra se 3 kuličkami

- Kouzelná skříňka

- Kmen (hračka Ziehblock)

- "kloboučková hra"

- "posouvací hra"

("kloboučková" a "posouvací" hra je pro ukázku zde. Na cvičáku je ovšem tato hra v menším provedení a každá z těchto her je zvlášť)

 

PRAVIDLA PRO PŮJČOVÁNÍ INTELIGENČNÍCH HRAČEK

 

 • Hračky si  může půjčovat pouze člověk který zaplatil nevratný poplatek 500 Kč a nesmí hračku půjčovat další osobě.  
 • Při půjčení hračky je nutné zapsat do sešitu kdo a kdy si jakou hračku půjčil.
 • Při vrácení hračky je nutné zapsat do sešitu datum kdy byla hračka vrácena.
 • Maximální doba půjčení jedné hračky jsou 3 měsíce. Pokud si bude chtít někdo hračku ponechat delší dobu tak jí musí po 3 měsících přinést na zkontrolování a pokud si hračku nebude chtít půjčit nikdo jiný může si jí tento člověk ponechat další 3 měsíce.
 • Při půjčování hračky si každý hračku prohlídne a zjistí zda na ní nejsou nějaká větší poškození, pokud takováto poškození najde bude o tom informovat mě před tím než si hračku půjčí.
 • Hračku každý vrací v čistém stavu (otřenou suchým nebo vlhkým hadříkem a zbavenou zbytků pamlsků).
 • Hračky se nesmí umývat ve vodě nebo jinak namáčet (stačí že je psi oslintají).
 • Do hraček se nesmí dávat cokoliv co by dřevo omastilo nebo ušpinilo takovým způsobem že by to nešlo odstranit vlhkým hadrem (mastné kousky masa atd……).
 • Hračky je psům potřeba nechávat pod dozorem a je potřeba je naučit jak si s hračkami hrát. Pokud se stane že pes hračku zcela zničí (očividně nebyla používána pouze pod dozorem,ale byla psovi ponechána o samotě),zaplatí ,ten kdo si hračku půjčil, celou  peněžní částku, za kterou byla hračka koupena (podle dokladu, který byl vystaven při koupi hračky).
 • Při částečném poškození hračky,které bylo způsobeno při hře pod dozorem nebo při doničení hračky, kterou si již tento člověk půjčoval v poničeném stavu, se bude případné hrazení částečné ceny této hračky řešit domluvou a případným hlasováním všech kteří si zaplatili poplatek 500Kč pro půjčování těchto hraček.  

 

Rady pro používání inteligenčních her

 

 • Psy je potřeba naučit jak si s hračkami hrát. Není vhodné jim hračku nechat aby si s ní dělali cokoliv. Je lepší vše připravit tak,aby se pes hned poprvé dostal k pamlsku požadovaným způsobem.
 • Je dobré začínat od hraček jednodušších a teprve postupně psovi dávat na řešení složitější hračky.
 • Jako vhodné pamlsky je dobré použít granule,piškoty,sušené maso a jakékoliv nemastné pamlsky (např různé měkké kostičky/tyčinky prodávané v obchodech).
 • Ideální je začít s hrami jako je "kloboučková hra" nebo "posouvací hra". Pokud pes hraje hru poprvé je dobré nachystat vše tak,aby bylo co možná nejednodušší se k pamlsku dostat. Pokud je pes velký a chci aby při odhalování pamlsků pracoval nosem a ne packami, můžu dát hru na židli nebo na nějakou podložku,která zajistí že bude mít pes hračku v úrovni hrudníku až hlavy a bude tedy větší pravděpodobnost že začne pracovat nosem.
 • Pokud tedy psovi jako první hru ukážu např. "kloboučkovou hru" tak schovám pamlsek pod klobouček tak že klobouček poprvé nezasunu úplně do vyřezaného otvoru,ale dám ho částí do otvoru a částí ho postavím na hranu desky,aby pes odhalil pamlsek jakkoliv malým zavaděním o klobouček a teprve postupně některé kloboučky zasunu přímo do otvoru a některé nechám z části na desce. Pak až zasunu všechny klouboučky do otvorů a pes by měl být již schopný je opravdu vědomě vyndávat. Analogicky pak postupuji i při "posouvací hře" kdy pamlsky nejříve zakryju kolečkem jen z malé části,aby pejskovi stačil sebemenší pohyb nosem na odkrytí pamlsku a teprve postupně otvor kolečkem zavírám víc a víc. Pak nechám některé otvory pootevřené a některé zavřu úplně. Až teprve nakonec zavřu všechny otvory úplně.
 • V konečné fázi se určitě nespokojte s tím že pes se jen náhodou k pamlskům dostane. Trénujte tak dlouho až pejsek opravdu pochopí co je principem hry a k pamlskům se dostává s jistotou. Dále taky můžete hry nejrůznějším způsobem ztěžovat. Např. u "kloboučkové hry" a analogicky i u "posouvací hry" můžete nakonec dát pamlsek jen pod jeden klobouček a ukázat na tento jeden klobouček prstem. Pokud pes zvedne správný klobouček pochvalte ho a nechte ho sníst odměnu,pokud ale začne zvedat jiný klobouček hru na chvíli ukončete (zakryjte ji rukou nebo ji na chvíli zvedněte tak aby na ní pes nedosáhnul). Až se pes zklidní a bude se soustředit pokus opakujte. I tady ale nezapomňte zvyšovat kritéria postupně a nejdříve nechcte na hrací ploše jen jeden klobouček,pak dva (každý na jiné straně hrací plochy) a postupně přidávejte další až pes na vaše ukázání zvedne 100% ten klobouček na který jste mu ukázali i mezi všemi ostatními kloboučky. Tímto cvičením krásně procvičujete psovu pozornost a spolupráci s vámi. Jak už jsem psala tak analogicky lze postupovat i u "posouvací hry".
 • Další hru, kterou snad také budeme mít, lze, po tom co se jí pes naučí, ztížit jiným způsobem. Jedná se o hru Dog Box. Při této hře je nejprve váleček,který musí pes shodit otvorem na víku bedýnku, těsně na hraně této díry. Postupně ho dáváme dál a dál,ale stále zůstává na víku této bedýnku. Pokud pes již toto zvládá tak na víku vyměníme otvor za menší otvor apak za takový, kterým tento váleček projde tak akorát. Pokud pes již toto zvládá tak víko krabice vyměníme opět za víko s největším otvorem a váleček umístíme na zem. Takže tentokrát už pes musí zvednout váleček ze země a vhodit do díry ve víku. Až toto pes pochopí tak necháme váleček na zemi vedle boxu a postupně vyměňujeme víka za víka s menším otvorem. Dalším ztížením je, že psovi dáme váleček daleko od krabice,postupně třeba i přes celou místnost (opět nezapomínáme po zvětšení vzdálenosti vyměnit víko nejprve za víko s největším otvorem a teprve postupně otvor zmenšovat). Posledním stupněm ztížení je to, že váleček který má pes vhodit do krabice schováme kdekoliv v pokoji nebo v celém bytě nebo na zahradě. Takže teď musí pes nejprve váleček najít a pak teprve vhodit do krabice. Opět prvně největším otvorem a postupně až tím nejmenším. Při zvyšování kritérií nezapomínáme postupovat  POMALU a to nejlépe takovým způsobem aby měl pes co možná největší úspěšnost pokusů (a to akovou aby ho hra nepřestala bavit), pokud psa už nebaví vymýšlet jak se k odměnám dostat (má málo správných pokusů), je potřeba se vrátit o krok zpátky nebo vymyslet ještě nějaký mezikrok.
 • Je také dobré se zamyslet nad tím,jaké pamlsky psovi do hračky dávám. Pokud pes hraje např "kloboučkovou hru", kterou už zná a odkrývá jeden klobouček za druhým tak pod nimi může nacházet třeba "jen" granulky (samozřejmě pouze tehdy je-li pes žravý a má o graulky zájem). Pokud ale po psovi chci aby se více soustředil a odkryl pouze klobouček na který ukážu tak mu pod něj schovám nějaký lepší pamlsek (např. sušené maso). Stejně tak postupuji např. u Dog Box. Pokud pes shazuje váleček z víka boxu do boxu a udělá to za jeden trénink třeba 15x tak klidně můžu jako odměnu používat granulky. Pokud ale po psovi chci aby např 20 minut hledal po pokoji váleček a pak ho vhodil do té nejmenší díry boxu tak mu z boxu nemůže vypadnout jedna granulka,ale například několik kousků sušeného masa. Obecně platí že pokud psa učím novou činnost kterou nezná tak používám pamlsky vyšší hodnoty. Pokud se psem procvičuji činnost už známou na kterou např. budu navazovat novou činností tak pro procvičování již naučené činnosti používám pamlsky nižší hodnoty (ale pořád to pro psa musí být pamlsky které chce).
 • Hru také nemusíme psa najednou naučit celou. Měli bychom postupovat po malých krocích v krátkých lekcích (např. 2minutových;dobu určujeme podle psa) několikrát denně. Za správné pokusy nebo za částečné kroky vedoucí k odhalení pamlsku můžeme psa také odměňovat pamlsky z ruky, které máme u sebe.
 • Samozřejmě také lehčí kritéria a rozhodně kratší dobu lekcí musíme zvolit při hře se štěňátky.